Tavuk Çeşitleri

Wyandotte
wyandotte tavuk Tavuk Çeşitleri
Wyandotte Tavuğu
Wyandotte bir amerikan ırkıdır. Erkekler 3.9 kg, dişiler 2.9 kg.dir. Deri rengi sarı, yumurta rengi kahverengidir. Et yumurta yönlü kombine verimlidir. Wyandotteler görünüş ve cazip renkli varyeteleri yetiştiriciler kadar meraklılar için tercih sebebi olmuştur.

wyandotte horoz Tavuk Çeşitleri
Wyandotte Horozu
 ————————————————————————————————————–
Cochin
cochin tavuk Tavuk Çeşitleri
Cochin Tavuğu
 Cochinler iri vücutları top top kabarık tüyleri ile iyi bir sergi hayvanı olarak önem taşırlar. Brahmalar gibi iri cins tavuk gurubuna girerler. Brahmalardan daha çok tüylü ve biraz daha kısadır. Kısa bir dönem için yüksek yumurtlama ve gurk olma dönemi yaşarlar. Sakin ve kolay evcilleşebilen tavuklardır.Aşırı tüylenmeden dolayı iyi bir döllenme için arka tüylerinin kırkılması gerekmektedir.
Senelik 130-150 adet yumurta verirler.

cochin horoz Tavuk Çeşitleri
Cochin Horozu
 ————————————————————————————————————–
Friesian

friesian+tavu%25C4%259Fu Tavuk Çeşitleri
Friesian Tavuğu
Friesian tavuğu 1900 yılında Hollandanın kuzeyinde geliştirilmiş küçük ve standart boy olmak üzere iki türü vardır. Küçük boyları 1930 yılında geliştirilmiştir.
Beyaz, siyah, mavi, cuckoo, kırmızı beyaz noktalı, siyah beyaz noktalı, altın, gümüşsarı, limon, ve altın mavi çizgili renkleri bulunur.
Yılda 160 adet beyaz renk yumurta üretirler.
Ağırlıkları standart boylarda 1200 – 1600 gram, küçük boylarda ise 600- 800 gram arasındadır.
—————————————————————————————————————
Fizan
fizan+tavu%25C4%259Fu1 Tavuk Çeşitleri
Fizan Tavuğu
Fizanlar büyük şapka gibi tepeleriyle yurdumuzdada eskiden beri bilinen çok popüler süs tavuklarıdır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilen bu tavukların iki ayrı büyüklükte cinsi vardır. İri olanlar sakal dediğimiz gaga altında tüyleri vardır. Tepe ile güzel bir görüntü oluşturur. Minyatür cinslerde genellikle sakal yoktur. Tepelerinin fazla büyüdüğü dönemlerde, tüylerin hayvanın gözüne girmemesine dikkat edilmelidir.
Erkekleri 1000 – 1700 gram, dişileri ise 900 – 1200 gram ağırlığındadır. Senede 130 – 180 adet yumurta üretirler.
fizan+tavu%25C4%259Fu Tavuk Çeşitleri
Fizan Tavuğu
—————————————————————————————————————
 Brakel

Braekel+tavuk Tavuk Çeşitleri
Brakel Tavuğu
Brakel orta boy tavuk grubuna giren çok güzel bir tavuk cinsidir.
Altı rengi olmasına karşın en popüler ve güzel renkleri altın ve gümüş brakeldir. Gümüş renklerinde başın sırta kadar olan bölümleri byeaz, vücudun diğer bölümleri ise siyah ve beyaz çizgilidir. Bu renkler tavuklarda daha belirgindir.
Horozların tek ve büyük ibikleri vardır. Bu tavuklar duruşlarıyla adeta bir sülünü andırırlar. Diğer tavuklarla geçimi gayet iyidir. Erkekler 2750 gram, dişiler ise 2500 gram ağırlığındadır. Senede 170 adet beyaz yumurta üretirler.
brakel+horoz Tavuk Çeşitleri
Brakel Horozu
 ————————————————————————————————————–

Cüce Cochin

c%25C3%25BCce cochin1 Tavuk Çeşitleri
Cüce Cochin
 Büyük dev cochinlerin minyatür cinsleridir. Top gibi kabarık kuyruk tüyleri, birçok renkleri, paçalı ve küçük oluşları minyatür cochinleri en güzel türlerden birisi yapmıştır. Çok sık gurk olma özelliği gösterirler. Hayvan severler bu tavukların altında keklik ve sülün yumurtalarını koyarak yavru çıkartmaktadırlar. Büyük cochinler gibi sakin ve uysaldır.
c%25C3%25BCce cochin Tavuk Çeşitleri
Cüce Cochin
 ————————————————————————————————————–
Frizzle

frizzle Tavuk Çeşitleri
Frizzle
Frizzle, kıvırcık yani tavuklarda ters tüylü hayvanlara verilen addır. Çeşitli cins tavukların ters tüylü varyetelerini görmek mümkündür. Bu cinslere cüce cochin, japonez, fizan, tepeli ve paçalı dahil birçok türü örnek gösterebiliriz. Çeşitli ülkelerde hayvanseverler birçok tavukları melezleyerek, çeşitli renk ve cinslerde hayvanlar elde etmişlerdir.
frizzle1 Tavuk Çeşitleri
Frizzle
————————————————————————————————–
Sayfa Başına Dön

Bir önceki yazımız olan CİVCİV YUMURTA CİVCİV başlıklı makalemizde YUMURTA CİVCİV hakkında bilgiler verilmektedir.

Share this post:

Recent Posts